Historia kina

Kino Żeglarz w Jastarni to jedyne kino na Półwyspie Helskim. Najbliższe kino w głąb lądu znajdziemy w Rumi, a wzdłuż wybrzeża – w Łebie. To kino, jakich już nie ma, z piękną tradycją, prowadzone z pasji. Dlatego rzadko znajdziemy tutaj boxoffice’owe hity. Oddajemy cześć wartościowej sztuce filmowej, dzięki czemu od lat odwiedza nas to samo grono najwspanialszych Widzów, których staramy się nie zawieść doborem tytułów. Działamy w sezonie letnim. Jesteśmy otwarci na różne formy krzewienia kultury, dlatego zdarza się, że organizujemy pokazy filmowe tematyczne, koncerty muzyczne czy opowiadanie baśni.

W budynku kina przed wojną mieścił się pensjonat “Janina”. W czasie wojny, gdy Niemcy stacjonowali na Półwyspie Helskim, obiekt przerobiono na kino. W dobie PRL-u kino było w rękach aparatu państwowego. Od roku 1991 dzierżawcą kina był Bogdan Blindow – szalenie barwna postać, legenda świata kiniarzy. Po jego śmierci właścicielką została jego córka – Dagmara, która prowadzi kino do dziś, ze wsparciem mamy – Urszuli i córki – Patrycji. Z tego właśnie względu w “Żeglarzu” panuje iście rodzinna atmosfera.Poniższe zdjęcia przedstawiają kino dawniej i współcześnie.

Kino Żeglarz sprzed latKino Żeglarz

Kino Żeglarz ma swój niepowtarzalny klimat i długą historię, którą odczuwa się już po przekroczeniu jego progu. Do jego nietypowych elementów, które nadają sznytu dawnych lat, z pewnością zalicza się kaflowy piec stojący na sali oraz wiszący przy ekranie napis:
Godziny lata płyną, lecz cóż wiecznie jest młode kino“.

W holu można podziwiać zdjęcia przedwojennej Jastarni, pocztówkowe portrety kwiatu polskiego aktorstwa, ulotki kinowe z lat 20 i 30. Bywają u nas gwiazdy polskiego i światowego kina, znakomitości scen polskich i ich twórcy (autografy i zdjęcia wielu z nich zdobią jedną ze ścian poczekalni).

Kasa kina ŻeglarzKanapa w holu Kina ŻeglarzHol Kina Żeglarz